Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

ks. Tomasz Atłas

Ks. Tomasz Atłas pracujący w Republice Konga od jesieni 2002 roku opisuje uroczystości odpustowe w misji Oyo, podczas których parafianie wraz z misjonarzami świętowali 30-lecie misyjnej pracy tarnowskich misjonarzy w tym kraju. To właśnie do Oyo w 1973 roku przybyła trójka pierwszych misjonarzy z Tarnowa.

Oyo, 26 sierpnia 2003 r.
Moi Drodzy!

Serdecznie dziękuję Wam za modlitwę i zaangażowanie w misyjną współpracę, których tak bardzo potrzebujemy.

Kolejne dni mijają bardzo szybko, o czym nasza wspólnota mogła przekonać się w niedzielę 17 sierpnia. W tym właśnie dniu świętowaliśmy nasz parafialny „odpust”, a równocześnie dziękowaliśmy Opatrzności Bożej za dar ślubów wieczystych pierwszej siostry zakonnej z terenu naszej misji. Jej powołanie to oczywiście łaska od Pana, a zarazem widzialny znak pracy tarnowskich misjonarzy i sióstr józefitek w Oyo. To właśnie oni towarzyszyli siostrze M. Rosinne już od początku, od katechumenatu. Trzydzieści lat misyjnej posługi w naszej misji nie uszło uwadze naszych parafian. Jeden z katechistów przygotował śpiewaną historię misji, która została przedstawiona przez dziewczynki z grup Yambote’ i Elisa.

Wielkie świętowanie się skończyło, a teraz znów do codziennej pracy. Chcemy rozwijać zwłaszcza kult Bożego Miłosierdzia. W marcu rozpoczęliśmy zapoznawać kolejne grupy parafialne z orędziem św. s. Faustyny, potem przyszedł czas, aby opracować mały modlitewnik z najważniejszymi modlitwami i obietnicami. W czasie wielkopostnych rekolekcji skoncentrowaliśmy się również na tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Od dwóch miesięcy, w każdy piątek (1500-1600) przeżywamy godzinę Miłosierdzia (cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie Męki Pana Jezusa, a na koniec wspólne odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego). Początkowo na tę adorację przychodziło 5 osób (2 księży, 2 siostry (trzecia z nich odmówiła) i jeden świecki). Teraz bywają dni, że koronkę odmawia 60 osób. Bogu dzięki i oby tak dalej. Jest to pewnie owoc modlitw naszych przyjaciół w Polsce, którym powierzyliśmy tę sprawę.
Wkrótce też rozpoczyna się nowy rok szkolny i duszpasterski. Musimy przygotować program formacji dzieci w naszej szkole katolickiej i dopracować szczegóły kampanii ewangelizacyjnej, którą organizujemy z Odnową w Duchu Świętym, a którą chcemy przeprowadzić w poszczególnych dzielnicach Oyo. Być może ten rok przyniesie też ukończenie budowy kaplicy w Tongo (60 km od Oyo). Jeśli wszystko się ułoży, posuną się również przygotowania rozbudowy naszego kościoła i budowy kaplicy oraz mini- centrum formacji w najdalszej części naszego miasteczka (5 km).

Wszystkie te sprawy, zwłaszcza ewangelizację poszczególnych dzielnic i rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, powierzam Waszej modlitwie i pomocy.
Z pozdrowieniami
                                                                                                                      ks. Tomasz Atłas
Rep. Konga
Głoście Ewangelię 4(2003), s. 26 – 27.