Zanim zaczniemy

KOLĘDNICY MISYJNI 2019

Już dwudziesty siódmy raz kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej pojawią się na drogach i ulicach naszych parafii, by dzielić się radością z narodzin Zbawcy świata. Będą oni jak zawsze odwiedzać domy, a w nich na drzwiach, które się dla nich otworzą, tradycyjnie umieszczą napis „C+M+B 2019” (Christus mansionem benedicat – niech Chrystus błogosławi temu domowi). Z tym bowiem przybywają: aby dobrze życzyć.

Kolędnicy przychodzą, żeby nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich – również dla tych, którzy Go nie znają lub znają tylko powierzchownie. Angażując się w to wielkie dzieło – wielkie materialnie, ale przede wszystkim dzieło duchowe – sami nabierają ducha, który pozwoli im zbliżyć się do Chrystusa i Kościoła. Cieszmy się tym.

Serdeczne przyjęcie kolędników i pozytywny odbiór przygotowanej przez nich scenki to dowód, że i my ochotnie uczestniczymy w tym przedsięwzięciu. W pamiątce, którą otrzymamy, należy dostrzec symbol wdzięczności tych dzieci, z którymi solidaryzują się kolędnicy i mieszkańcy odwiedzanych przez nich domów.

Kolędnicy posłani będą w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tam, gdzie nie ma takiej praktyki, nie wahajmy się jej wprowadzić. Doceńmy zwyczaj Kościoła w Polsce i wiążmy te odwiedziny z okresem Bożego Narodzenia.

W Misyjny Dzień Dzieci, przypadający w uroczystość Objawienia Pańskiego, niech kolędnicy misyjni – za przykładem Mędrców – przyniosą Jezusowi w darze swój trud kolędowania, a także zebrane ofiary, które przez realizację różnorakich projektów będą przeznaczone dla wielu dzieci. O projektach można dowiedzieć się z tej broszury lub ze strony internetowej.

Nie zapomnijmy, że powodzenie przedsięwzięcia zależy od jego dobrego przygotowania. To zaś gwarantowane jest wtedy, gdy osoby przygotowujące całość tej akcji w parafii zostały do tego przygotowane przez specjalne warsztaty. Takie odbywają się co roku pod koniec września w Domu Formacji Misyjnej w Czchowie. Już teraz zapraszam wszystkich, którzy poświęcają swój czas w organizowaniu grup kolędniczych, a jeszcze nie przeszli odpowiedniej formacji, by nie wahali się przyjechać do Czchowa.

Rok temu kolędnicy zebrali rekordową sumę, która przekroczyła po raz pierwszy 2 mln. zł. Do tej pory, w ciągu 26 lat, zebrali oni niemal 22  mln zł. Te ofiary przemienione zostały w wymierne dobro w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Kolędnicy misyjni stanowią wielką armię. W okresie Bożego Narodzenia 2018 padł rekord liczebności tej armii – do mieszkań i domów zapukało niemal 23 tysiące kolędników misyjnych!

W całym przedsięwzięciu nie chodzi jednak o bicie rekordów. Z kolędowaniem misyjnym wiąże się nie tylko to, że dzieci tworzące grupy mogą się przybliżyć do Chrystusa i Kościoła. Ważne jest również to, że kolędowanie może przyczynić się do rozbudzenia u dzieci pasji dla misji. Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2019 przypomniał nam, że Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci odgrywa wielką rolę w „wychowaniu w świadomości misyjnej dzieci”. Oby więc zaangażowanie kolędników misyjnych prowadziło ich do włączenia się w to tak wielce służące Dzieło.

Ks. Krzysztof Czermak