XXI ROCZNICA ŚMIERCI KS. JANA CZUBY W BRAZZAVILLE

W dniu 27 października, w niedzielę, 21 lat po męczeńskiej śmierci księdza Jana Czuby nasi tarnowscy misjonarze na celebracji eucharystycznej w kościele Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville modlili się za naszego męczennika. Ks. Bogdan Piotrowski pisze: "Nawet jeśli cały świat byłby przeciw, nawet gdyby wszelkie  siły zła  się zjednoczyły, pusty grób Chrystusa jest znakiem naszego zwycięstwa. Dlatego świadectwo grobu naszego brata Jana, tutaj na kongijskiej ziemi, ma tak wielką wymowę. Tu oczekuje powszechnego zmartwychwstania zwycięzca, ten, którego silna wiara przyprowadziła do afrykańskiego buszu,  gorąca miłość wyzwala do  trwania w nim do końca, a nadzieja, w której wytrwał, nie zawiodła go,  gdyż stal się bożym znakiem dla Kościoła w Kongo, szczególnie dla Kościoła w Kinkala.

Dzisiaj, 21 lat po jego męczeńskiej śmierci spotkaliśmy się na wspólnej celebracji eucharystycznej w kościele Pana Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Miłosierdzia w Brazzaville. Ponieważ dzień 27 października przypadł tym razem w niedzielę, to w każdej parafii kapłani modlili się w jedności z nami za naszego brata Jana. U nas msza św. była odprawiona  o godzinie 10:30. Przewodniczył jej ks. Cheryl, Kongijczyk, ksiądz głuchoniemy, pracujący w naszej diecezji. Była to dla niego również 11 rocznica święceń kapłańskich.  W mszy św. oprócz parafian, tarnowskich misjonarzy i kilku sióstr zakonnych, uczestniczyły również dzieci ze szkoły specjalnej sióstr dominikanek oraz goście z Francji, którzy wspierają tę szkolę. Msza św. zakończyła się błogosławieństwem, oraz posłaniem na nowy tydzień pracy".

A dzisiejszy dzień daje nam jeszcze jedno przesłanie: aby być świadkiem, jak ksiądz Jan, bo przecież „nadzieja zawieść nie może...”.

Ks. Bogdan Piotrowski